استانداردهای بین‌المللی نانو به سرپرستی ایران تدوین می‌شود

استانداردهای بین‌المللی نانو به سرپرستی ایران تدوین می‌شود

ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو از تدوین چندین استاندارد بین‌المللی در حوزه‌های مختلف نانوفناوری به سرپرستی ایران و استفاده از ظرفیت دانشمندان و نخبگان در این زمینه خبر داد.

استانداردهای بین‌المللی نانو به سرپرستی ایران تدوین می‌شود

به گزارش گروه علم و پیشرفت طاهاموزیک به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، با ورود فناوری‌های نوین و نوظهور یکی از دغدغه‌های ایجادشده، تدوین استانداردهایی است که در تولید محصول و ارائه خدمات کاربردی هستند.

در واقع این استانداردسازی به نوعی یک زیرساخت مؤثر و راهبردی در توسعه فناوری‌های نوین محسوب می‌شود. استانداردسازی بهترین و کاراترین پشتیبان برای توسعه بازار و تجارت در بازار است و می‌تواند صادرات محصولات را نیز گسترش دهد.

فناوری‌ نانو از جمله فناوری‌هایی است که برای بقا در بازار داخلی و بین‌المللی نیازمند تدوین و تالیف استانداردهای مختلف است. بر همین اساس ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در تلاش است تا با استفاده از ظرفیت دانشمندان و نخبگان این حوزه بتواند در تدوین استانداردهای جهانی ایفای نقش کند.

بر اساس گزارش‌های موجود تاکنون مجموعا ۱۰۳ استاندارد بین‌المللی در کمیته فنی فناوری نانو ایزو منتشر و از این تعداد حدود 10 استاندارد با مسؤولیت ایران تدوین شده است. 4 استاندارد در حوزه سلامت و ایمنی، 2 استاندارد در حوزه تعریف و اصطلاحات، 2 استاندارد در حوزه ویژگی‌های مواد و 2 استاندارد در حوزه کارایی محصولات تدوین و تالیف شده است. در حال حاضر نیز ۴ استاندارد بین‌المللی دیگر در حوزه فناوری نانو با مسئولیت ایران در حال تدوین است.

در کمیته فنی استانداردهای فناوری نانو سازمان ایزو، ۳۷ کشور به‌عنوان عضو اصلی و ۱۸ کشور به‌عنوان عضو ناظر حضور دارند.

پایان پیام/

یک دیدگاه بنویسید

برای افزودن دیدگاه باید وارد شوید .