پدر علم سم‌شناسی: دفاع مقدس زیربنای موفقیت‌های کشور در حوزه درمان بود

پدر علم سم‌شناسی: دفاع مقدس زیربنای موفقیت‌های کشور در حوزه درمان بود

مراسم تکریم مهدی بلالی‌مود نخبه معاصر و پزشک شاخص کشور در بنیاد ملی نخبگان برگزار و از کتاب زندگینامه وی نیز رونمایی شد.

پدر علم سم‌شناسی: دفاع مقدس زیربنای موفقیت‌های کشور در حوزه درمان بود

به گزارش گروه علم و پیشرفت طاهاموزیک به نقل از بنیاد ملی نخبگان، مراسم تکریم مهدی بلالی‌مود نخبه معاصر و رونمایی از کتاب «از مود تا لاهه» با حضور معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان و جمعی از نخبگان و سرآمدان کشور در محل بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شد.

بزرگترین افتخار من دانشجویانم هستند

مهدی بلالی مود، سرآمد علمی و از مفاخر متخصص سم‌شناسی و پزشک شاخص کشور با اشاره به سیر علمی خود، تصریح کرد: بسیاری از متخصصان و محققان کشور در علم از من پیشی گرفتند که این نشان‌دهنده رشد علمی کشور است. بزرگترین افتخار من همین دانشجویان هستند.

وی با ارزشمند توصیف کردن اقدام بنیاد ملی نخبگان در تکریم مفاخر و سرآمدان بومی، افزود: تجربیات آموزشی، پژوهشی و درمانی بزرگان پزشکی کشور می‌تواند برای نسل جوان راهگشا باشد.

بلالی مود به برخی از فراز و نشیب‌های زندگی خود در مسیر حرفه‌ای اشاره و اظهار کرد: در مسیر نخبگی فرد باید تداوم داشته باشد.

او با اشاره به ضرورت ایجاد روحیه ملی برای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور، این مهم را لازمۀ رسیدن به توسعه و پیشرفت کشور دانست و اظهار داشت: این امر می‌تواند در روند تحقیقات علمی سرعت و شفافیت ایجاد کند. موضوعی که به خوبی در دوران دفاع مقدس نقش خود را نشان داد. همان روحیه ملی زیربنای موفقیت‌های کشور در بخش درمان در دوران دفاع مقدس شد و من نیز خوشحالم که در این مسیر در حد توان خود توانستم به جانبازان شیمیایی خدمت کنم گرچه در اوایل جنگ امکانات کشور بسیار محدود و ناچیز بود.

این متخصص علم سم‌شناسی تصریح کرد: قطعاً دستاوردهای کشور در حوزه درمان جانبازان شیمیایی به تنهایی حاصل نشد؛ بلکه نتیجه همکاری مسئولان و محققان در آن دوران بود که به معنای واقعی دلسوز و متخصص بودند.

 

جانبازان شیمیایی، بهترین دوستان ما هستند

مریم خوردی، دندانپزشک کودک و همسر بلالی مود نیز در این نشست حضور داشت و بیان کرد: در تمام این سال‌ها، شاهد رنج جانبازان شیمیایی و تلاش شبانه روزی دکتر بلالی مود برای درمان این عزیزان بودم و امروز به خودم افتخار می‌کنم که در این مسیر همراهی کردم.

وی افزود: هنوز بهترین و ارزشمندترین دوستان و آشنایان ما جانبازان شیمیایی هستند.

تکریم نخبگان پیش‌شرط نخبه‌پروری است

در این مراسم، یاسین کیخا، معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه متاسفانه برخی پزشکان به بیمار و مجروح نگاه انسانی ندارند، گفت: پزشک واژه مقدسی است که تقدس خود را از اطبا و پزشکان بزرگی مانند دکتر بلالی مود گرفته است.

وی افزود: جامعه نخبه‌پرور تکریم عالم را به عنوان یک اصل می‌پذیرد. بنیاد ملی نخبگان نیز برای اینکه جریان نخبه‌پروری را در کشور نهادینه کند، نیازمند تکریم علم و به تبع آن تکریم اندیشمندان و عالمان و الگوسازی از آنان است.

کیخا اظهار داشت: علامه جعفری معتقد بودند که قدر و ارزش انسان به چیزی است که دوست دارد که البته این جمله را از آموزه‌های حضرت امیر علیه‌السلام وام گرفته بود؛ این یعنی ارزش انسان در بزنگاه‌های تاریخ مشخص می‌شود.

او ادامه داد: با خواندن این کتاب، استاد بلالی مود را که در بزنگاه تاریخی زندگی خود خدمت به مردم و کشور را انتخاب کرد و مسیر مهاجرت معکوس را در پیش گرفت و به وطن بازگشت، تحسین کردم. جامعه جوان باید از این سرمایه بزرگ الگو بگیرد.

 

جامعه باید قدردان اندیشمندان و سرآمدان باشد

حیدر مفتاحی‌زاده، رئیس بنیاد نخبگان استان تهران نیز ضمن تاکید بر ضرورت الگوسازی از نخبگان و مفاخر کشور، گفت: جامعه باید قدردان اندیشمندان و سرآمدان باشد و این افراد باید به عنوان الگو به نسل جوان معرفی شوند. به همین دلیل بنیاد نخبگان استان در دور جدید فعالیت‌‎های خود برگزاری مراسم تکریم و الگوسازی از مفاخر را در دستور کار خود قرار داده است.

وی با اشاره به رشادت‌های دکتر بلالی مود در عرصه دفاع مقدس و درمان جانبازان شیمیایی، افزود: حس وطن دوستی تخصص حرکت در چارچوب گفتمان انقلاب اسلامی و خدمت به جامعه شاخص‌هایی است که استاد بلالی مود را به یک نخبه تمام عیار برای جامعه مستعدان تبدیل کرده است. روایت تجربه زیسته دانشمندان در قالب کتاب اقدامی الگوساز است

علیرضا کمری، نویسنده و نظریه‌پرداز فرهنگی نیز کتاب «از مود تا لاهه» را ارزشمند خواند و اظهار داشت: این اقدام بنیاد ملی نخبگان در تالیف این کتاب‌های ارزشمند، قابل تقدیر است.

وی روایت تجربه زیسته دانشمندان در قالب کتاب را اقدامی الگوساز توصیف کرد و گفت: اهل علم در حوزه مطالعات تاریخی اعتقاد دارند رخداد زمانی رخ خواهد داد که به روایت رسیده باشد و این روایت می‌تواند کتبی و یا شفاهی باشد که البته بهترین نوع روایت کتبی است.

کمری با بیان اینکه با خاموشی و سکوت، رشدی حاصل نمی‌شود و وجود در گرو اظهار است، تاکید کرد: منزلت وجودی انسان و وجه ماندگار او نسبت به دیگر موجودات، معطوف به اندیشه و عمل به اندیشه است. به گفته سقراط، زندگی بدون اندیشه به زحمتش نمی‌ارزد.

این نویسنده با اشاره به خدمات نخبگانی استاد بلالی مود و تاکید بر لزوم پاسداشت این شخصیت علمی و فرهنگی، تصریح کرد: در عالم چیزی بالاتر از علم و دانش نیست که البته علم نیز به واسطه عالم ظهور و بروز می‌یابد.

نصرت‌الله محمودزاده، نویسنده و فعال فرهنگی با اشاره به اینکه نخبگان، علم را به معرفت تبدیل می‌کنند، اظهار داشت: استاد بلالی خدمات بسیار ویژه‌ای به کشور و جامعه بومی داشت که دوران دفاع مقدس تلاش‌های وی برای درمان جانبازان شیمیایی، بهترین نماد آن است.

وی با بیان اینکه استاد بلالی عمر خود را بر بالین هزاران جانباز شیمیایی صرف کرد، گفت: مهاجرت معکوس بزرگانی مانند استاد دوایی، استاد بلالی و دکتر چمران و خدمات بی‌بدیل آنان به کشور جای غبطه دارد.

این فعال فرهنگی با اشاره به اینکه شلمچه شاهد رشادت‌های استاد بلالی است، یادآور شد: کتاب «از مود تا لاهه» به بهترین شکل زندگی این استاد بزرگ و این دانشمند تاثیرگذار را روایت کرده است.

دشواری‌های نگارش کتاب‌های زندگینامه روایی نخبگان

محسن شاه‌رضایی، مدیرکل دفتر تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان نیز با اشاره به اینکه اهمیت این کتاب‌ها و سختی نوشتن آنها باید بیان شود، گفت: کشف اسرار زندگی یک دانشمند از کشف یک معدن سخت‌تر و ارزشمندتر است.

وی با اشاره به برخی از دشواری‌های نگارش کتاب‌های زندگینامه روایی نخبگان، افزود: این کتاب‌ها گرچه با قلم داستانی نوشته می‌شود اما آثاری پژوهشی هستند چرا که در این کتاب‌ها سبک زندگی گذشتگان و مناسبات اجتماعی آن دوران به خوبی مکتوب شده است و مخاطب می‌تواند با خواندن این کتاب‌ها روزمرگی‌های یک فرد نخبه در زندگی فردی و اجتماعی را به خوبی بشناسد. مسئله بعد، احیای نام بزرگان در این کتاب‌هاست. به عنوان نمونه در کتاب «از مود تا لاهه» نام دکتر قریب بارها ذکر می‌شود که همین موضوع به ماندگاری نام این بزرگان در تاریخ کشور کمک شایانی می‌کند.

شاه‌رضایی ادامه داد: نسل جدید باید به کمک اصحاب رسانه با این کتاب‌ها آشنا شود. تحقق این امر نیازمند جریان‌سازی رسانه‌ای است تا نسل جدید با سر و راز زندگی مفاخر آشنا شود.

مدیرکل دفتر تکریم سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به خدمات منحصر به فرد استاد بلالی مود، خاطرنشان کرد: خدمات این استاد بزرگ التیام‌بخش دردهای جانبازان شیمیایی بود و اگر نبود فداکاری‌های وی، قطعاً آسیب‌ها و تبعات جنگ تحمیلی بیشتر از این بود.

پیام محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

در این مراسم، پیام محمدعلی زلفی‌گل؛ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز قرائت شد. در متن این پیام آمده است: “انسان، بقای خویش را مدیون کاشفان کریم علم است که عمر خویش را در کنج کتابخانه‌ها و آزمایشگاها و  گوشه‌ی گمنامی‌ها، ورق زدند و سخاوتمندانه، همه‌ی ثروت و سرمایه‌ی خویش را گنجینه‌وار به امروز و فردا بخشیدند تا هم‌چون نوشدارو در هفت‌خوان‌های جهل، عصا و مرهم و علاج و عزت انسان شود. روزگارانی را به یاد آوریم که لشکر بی‌رحم طاعون و وبا و سرطان و سل و کرونا نتوانست طومار انسان را در هم پیچد و تیرهای زهرآگین نیستی و نابودی به سپر استوار علم، راهی به جسم و جان انسان پیدا نکردند. علم، هماره علامت پیروزی و بهروزی انسان بوده است و هماره علامت پیروزی و بهروزی انسان خواهد بود که این معجزه، مولود رحمت خالقی‌ست که به اتقان و اعتقاد فرموده است: ونفخْت فیه منْ روحی و با سزاوار دانستن انسان، خطاب به خویش می‌گوید: فتبارک اللّه أحْسن الْخالقین.

اعتزاز عالمان، فریضه‌ و فضیلتی‌ست که از ستایش خالق به ستایش مخلوق ختم می‌گردد و نور امید و آگاهی را در اضلاع زیستی انسان  روشن نگاه می‌دارد.

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، خلعت خدمت به فرهیختگان و فرخندگان دانش را بر دوش دارد و بدین وظیفه‌، شکرگزار است که می‌تواند در آیینه‌ی اعاظم علم، به تربیت نسل‌های نوین علم و دانشمندان دوباره بیندیشد.

در این نوبت، فروتنانه، این افتخار بر من ارزانی شده است که به ستایش بزرگ‌مردی از جهان دانش، اندک‌قدمی بردارم و به قدر قلمی، ذکر خیری ثبت کنم بلکه در زمره‌ی مخلصان و مخدومان دانایی خطاب گردم.

آقای دکتر «مهدی بلالی‌مود» نام نمایان و یگانه‌ی دوران است که به روشنی می‌تواند برهان دوام دانشمندان و فخر فرهیختگان این روزگار باشد. شرح شایستگی‌ها و بی‌شمار امتیازات فردی و معجزات علمی آن گونه بوده است که به افتخار پدر علم سم‌شناسی خطاب گردد.

 فرزند برومندی که از دوردست‌های نقشه‌ی نازنین ایران برخاست اما هم‌چون خورشید، روشنایی‌بخش این سرزمین و سفیر سربلندی ایرانیان در بلاد بین‌الملل گردد..

ایران‌دوستی استاد به‌رغم سفره‌گستری‌های بسیار قدرت‌های علمی جهان، مثل سایری‌ست که از آن جمله می‌توان به روزگار درمان و آگاهی بخشی و دفاع علمی از قربانیان حملات شیمیایی در جنگ تحمیلی اشاره کرد.

خرسندم که می‌توانم در جشن نکوداشت و رونمایی از کتاب زندگی آن مجاهدمرد علمی و دانشی‌مرد مشهور، قدردان وجود و ستایشگر رنج‌ها و ریاضت‌هایش باشم و خداوند را بدین هم‌عصری و همکاری شکرگزار باشم.

عمر بسیار بباید پدر پیر فلک را/ تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید

پایان پیام/

یک دیدگاه بنویسید

برای افزودن دیدگاه باید وارد شوید .